facebook twitter myspace vimeo youtube

Archive for June, 2012

Zvonky šťastia v Karlových Varoch

Wednesday, June 27th, 2012

Popový šlágr, který zná patrně každý, kdo žil v Československu, se stal základem hry míněné tak vážně jako sám život. Režisérské duo Marek Šulík a Jana Bučková natáčelo ve vydělené oblasti slovenské romské osady dvojici, která se ve svém každodenním snění stává Karlem Gottem a Darou Rolins. Hvězdy showbyznysu ztělesňují pro Marienu a jejího bratrance Romana napůl božské postavy ze sfér, kde je blahobyt a žádné starosti. „Je to příběh o hře, iluzi a o schopnosti přežít,“ říká režisérka Jana Bučková. Snímek mapuje ostrý kontrast mezi světem chudoby a segregace a světem celebrit a modelových rolí mediálních hvězd. Marek Šulík a Jana Bučková se v prostředí romských osad nepohybovali poprvé: Zvonkům štěstí v jejich filmografii předcházejí Cigarety a pesničky, dokument o natáčení alba, na němž výjimečně spolupracovali Romové s etnickými Slováky.

 

47. Medzinárodný filmový festival Karlove Vary, 29. 6. – 7. 7. 2012

 

Zvonky šťastia? Sen rómskej dvojice

Saturday, June 23rd, 2012

Mariena a Roman žijú v rómskej osade Víťaz-Dolina na východnom Slovensku. Sesternicu a bratranca spája zvláštna záľuba. Ona obdivuje Karla Gotta, on Darinu Rolincovú.

Vystrihujú si ich fotografie z časopisov a zdobia si nimi obrazy svätých, steny alebo zrkadlá. Spoločne nacvičujú ich pesničky. Pre osadníkov sú to dvaja čudáci. (more…)

afterPhurikane a Jana Kirschner na Pohode

Friday, June 22nd, 2012

Projekt Cestou domov (po rómsky dromeha khere) spája dva zdanlivo protikladné, no v skutočnosti navzájom sa dopĺňajúce hudobné svety. Na jednej strane je originálny projekt afterPhurikane, v ktorom sa spojili profesionálni hudobníci s rómskymi spevákmi. Na druhej strane je Jana Kirschner a jej lyrické piesne z albumu Krajina-rovina v nových komorných aranžmánoch britského producenta a hudobníka Eddieho Stevensa. Spojenie týchto dvoch svetov je ako cesta k hudobnej kráse, radosti, ale aj živelnosti a nespútanej energie. Sme radi, že Cestou domov sa Jana a afterPhurikane zastavia v júli aj na trenčianske letisko a odohrajú špeciálny koncert v sobotu o tretej popoludní na hlavnom pódiu.

Bažant Pohoda, 5. – 8. 7. 2012


Na premiére Zvonkov šťastia Dara Rolins a Karel Gott chýbali

Friday, June 22nd, 2012

Nie je to príbeh Modrého z neba. Človek si je strojcom vlastného šťastia,“ hovoria režiséri Jana Bučka a Marek Šulík o novom dokumentárnom filme z prostredia rómskej osady Zvonky šťastia, ktorý mal premiéru na Art Film Feste v Trenčianskych Tepliciach. 

(more…)

Teraz ti ukážem svoju novú vilku

Friday, June 22nd, 2012

 

Názov piesne Zvonky šťastia nadobúda nový význam. Film s rovnakým názvom sa premieta na Art Film Feste. Talentovaní speváci z osady Dolina – Víťaz v ňom hrajú, že sú Karel Gott a Darinka Rolincová, a v skutočnosti túžia po tom, že sa s nimi stretnú a so svojou hudbou prerazia. Môžu veľké sny pomôcť Rómom vymaniť sa z predurčeného osudu? Aj o tom hovoria režiséri MAREK ŠULÍK a JANA BUČKA.

Pred dvomi rokmi ste s rómskymi spevákmi nakrútili film Cigarety a pesničky. Prečo ste sa k nim chceli vrátiť?

Marek Šulík: „Chceli sme nakrúcať s Rómami, ktorí sú schopní prekročiť hranice okolo seba a zmeniť svoj život. (more…)