facebook twitter myspace vimeo youtube

Phurikane giľa

Projekt Phurikane giľa, čiže starodávne (rómske) piesne vznikol na popud etnomuzikologičky Jany Belišovej. Tá pri svojich dlhoročných návštevách v rómskych osadách na Slovensku, kde objavovala krásu a podmanivosť rómskej hudby zistila, že bežný repertoár piesní sa v posledných rokoch začal radikálne meniť. Staré piesne začali vytláčať piesne nové, moderné – disko a slaďáky ako ich volajú ich mladí interpreti.

Smutné a hlboké halgató, čiže žalostné piesne na počúvanie, sa zredukovali na jednu či dve ukážky dnes už doslova rómskych hitov ako je „cigánsky plač” Čhajori romaňi. Množstvo ďalších takýchto sugestívnych a dojímavých piesní ostáva už len v pamäti starých ľudí. A tí tu, žiaľ, tiež neostanú navždy.

Bolo treba konať. A to dosť rýchlo. Tak sa zrodil projekt na záchranu starých žalostných rómskych piesní Phurikane giľa. Rok a pol (samozrejme s prestávkami) trval terénny výskum v rómskych osadách na východnom Slovensku. V tom čase sa k myšlienke projektu pridali ďalšie verné duše: Zuzana Mojžišová a Daniela Rusnoková.

Výsledkom možno posledného výskumu starodávnych rómskych piesní na Slovensku je triptych Phurikane giľa – Starodávne rómske piesne:

Spevník / VYPREDANÉ. V prípade záujmu vieme poskytnúť elektronickú verziu.

trojjazyčný (rómsko-slovensko-anglický) zborník 130 starodávnych žalostných rómskych piesní


Kniha

cestovný denník zo 6 výskumných pobytov v rokoch 2001 – 2002 v slovenskom a čiastočne v rómskom jazyku

 

CD s 28 autentickými nahrávkami starodávnych rómskych piesní

 

 

Kúpiť triptych Phurikane giľa si môžete tuto za pultom.