facebook twitter myspace vimeo youtube

Archive for the ‘Koncerty’ Category

Angrusori opäť na Slovensku! Unikátny projekt sa predstaví na Pohode, v Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove

Thursday, June 29th, 2023
Foto: Jarma Uhlíková

Po vydarenom jarnom turné v Nórsku s medzipristátím na renomovanom Cheltenham Jazz Festivale v Spojenom kráľovstve sa projekt Angrusori ešte raz vracia na Slovensko. Okrem festivalu Pohoda ho môžete v júli vidieť aj Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove.

Angrusori je výnimočný nórsko-slovensko-český hudobný projekt, ktorý vychádza z muzikality slovenských Rómov a v ktorom významnú úlohu zohrávajú medzinárodne uznávaná česká hudobníčka Iva Bittová a nórsky skladateľ Nils Henrik Asheim.

Zdanlivo nesúrodé postupy umelcov a umelkýň v tomto zoskupení, keď ich všetkých spája najmä schopnosť improvizácie, nachádzajú v otvorenej hudobnej diskusii spoločnú harmóniu. Ako vysvetľuje Nils Henrik Asheim, skladateľ, organista a dirigent nórskeho Kitchen Orchestra, v projekte Angrusori sa profesionálne vzdelaní hudobníci musia učiť od Rómov, musia odložiť perfekcionizmus, nepožadovať presné inštrukcie a jednoducho si to užiť.

Ako to vyzerá a najmä znie, keď je základným komunikačným kódom hudba, sa slovenské publikum bude môcť opäť naživo presvedčiť v štyroch slovenských mestách: v Trenčíne, Banskej Bystrici, Košiciach a Bardejove. Svoje letné turné začne Angrusori tam, kde mu to veľmi svedčí: na energizujúcom festivale Pohoda v Trenčíne v programe nabitom prestížnymi menami a v bezprostrednom kontakte s nadšeným publikom. Účastníkov Pohody roztancuje Angrusori 8. júla o 20:15 v NAY tanečnom dome.

Nasledujúci koncert sa bude konať 10. júla o 19:00 v Banskej Bystrici na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska. Turné pokračuje 11. júla o 20:00 v DKC Veritas v Košiciach. Napokon sa uzavrie tam, kde sa príbeh Angrusori v podstate začal – 12. júla v Bardejove. Najprv workshopom a koncertom pre miestnych na sídlisku Poštárka, odkiaľ manželia Dreveňákovci pochádzajú, kde stále žijú a tvoria, a večer o 20:00 bude nasledovať záverečný koncert v kultúrno-komunitnom centre BAŠTA.

Oceňovaný album Live at Tou vyšiel v britskom vydavateľstve Hudson Records v roku 2021 ako nahrávka z koncertu v kultúrnom centre Tou v nórskom Stavangeri, kde žije a pôsobí Nils Henrik Asheim. O rok neskôr zaň Angrusori získalo ocenenie Radio_Head Award v kategórii World Music / Folk. Aj forma live albumu svedčí o tom, že Angrusori rozhodne nie je štúdiovým projektom a dá sa naplno pochopiť a precítiť len naživo. Najbližšie koncerty budú zrejme aj poslednou príležitosťou vychutnať si vzácne zoskupenie na slovenských pódiách.

Projekt Angrusori vznikol z iniciatívy Lukáša Berbericha, ktorý nórskych hudobníkov zoznámil s etnomuzikologičkou Janou Belišovou, pôsobiacou na Katedre muzikológie FiF UK a zároveň v občianskom združení Žudro. Jej terénne nahrávky piesní z vylúčeného rómskeho prostredia Nórov očarili, a tak sa začala dlhodobá spolupráca s konkrétnymi umelcami: Nils Henrik Asheim (harmónium), Iva Bittová (spev, husle), Roman Harvan (violončelo), Marcela Dreveňáková (spev), Jozef Dreveňák (gitara, spev), Patrik Žiga (husle), Petter Frost Fadnes (dychové nástroje), Signe Irene Time (spev), Ståle Birkeland (bicie), Gjertrud Økland (husle) a Johan Egdetveit (akordeón). 

„Projekt Angrusori – Rómska hudba, dedičstvo, prelínanie a improvizácia“ získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je spojiť hudobníkov z rôznych kultúrnych a etnických prostredí a vytvoriť tak nové hudobné diela fúziou toho najlepšieho, čo každý člen tohto nevšedného hudobného súboru ponúka. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Viac sa o projekte dozviete na oficiálnej stránke sk.angrusori.com

Letné koncerty Angrusori:

hudba.sk, 29. 6. 2023

Dreveňákovci na košickom festivale LiKE

Wednesday, October 12th, 2022

Marcelka a Jozef Dreveňákovci odohrajú 14. októbra 2022 o 19.30 koncert v košickej Tabačke v rámci literárneho festivalu LiKE. Ich projekt Giľav! Piesne, ktoré si Rómovia spievajú doma vychádza z dvoch štúdiových nahrávok, ktoré vydal Real Music House. Ide o živú autentickú rómsku hudbu, nielen o staré piesne, ale aj o pomalé na počúvanie, tanečné či tie nové moderné.

Manželia Marcelka a Jozef Dreveňákovci sa prvýkrát zviditeľnili prostredníctvom projektu Phurikane giľa etnomuzikologičky Jany Belišovej, prostredníctvom ktorého mapovala, zachytávala a zviditeľňovala staré rómske piesne. Okrem cédečiek a piesňových zbierok priniesol tento projekt verejnosti aj mnohých talentovaných rómskych spevákov a hudobníkov, ktorí dovtedy nemali možnosť vystupovať. Jednými z nich sú speváci a hudobníci z rodiny Dreveňákovcov z Bardejova.

Angrusori opäť naživo v Tou

Sunday, July 24th, 2022

 

Angrusori 26. júla 2022 o 19.00 odohrá koncert v nezávislom kultúrnom centre Tou v nórskom Stavangeri, kde v roku 2017 vznikla koncertná nahrávka albumu Live at Tou (vydaná v roku 2021 na britskom labeli Hudson Records). Tou je zároveň domovskou scénou Kitchen Orchestra.

JANA BELIŠOVÁ A RÓMSKA HUDBA VÝCHODNÉHO SLOVENSKA

Monday, July 8th, 2019

K posledným ohniskám miznúcej kultúry patria rómske dedinky na východe Slovenska, ktoré viac ako dvadsaťpäť rokov sleduje bratislavská etnomuzikologička Jana Belišová so svojím tímom. 

Jana Belisová

Výsledkom jej hudobných výskumov je úctyhodná zbierka albumov, spevníkov, filmových dokumentov i medzinárodné renomé – v roku 2017 napríklad prezentovala výsledky svojej práce na fóre Melting Pot v rámci festivalu Colours of Ostrava.

Jej partnerom v panelovej diskusii bol dobre známy londýnsky pesničkár Sam Lee, ktorý čerpá inšpiráciu od škótskych a írskych kočovníkov známych ako „travellers“. Tí predstavujú na britských ostrovoch – podobne ako Rómovia v Európe – autentický zdroj starých piesní, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Sam Lee tvorbu týchto umelcov, rovnako ako Belišová, dokumentuje a navyše ju vo vlastnom podaní odovzdáva ďalej.

Niektorí z muzikantov, ktorých na svojich expedíciách Belišová objavila, dokonca niekoľkokrát vystúpili na festivale Pohoda v Trenčíne. 

Posledným prírastkom jej vydavateľstva žudro (www.zudro.sk) je sada troch dokumentárnych DVD „Šilalo Paňori“, zbierka tých najtemnejších rómskych lamentácií, aj kniha „Za rómskym ľudom“, cestovný denník s rozhovormi a textami piesní, ktorý zostavila Zuzana Mojžišová. K vzniku knihy prispel aj v Bratislave žijúci špecialista na rómsku hudbu Ivan Akimov, ktorého skupina Kesaj Tchave z osady Rakúsy napríklad vystúpila na festivale Rudolstadt.

Petr Dorůžka, New Model Radio, 6. 7. 2019

O Del dživel. Boh žije.

Wednesday, May 11th, 2016

O Del dzivel-pozvanka