facebook twitter myspace vimeo youtube

afterPhurikane

Hoci jednotliví členovia hudobného zoskupenia afterPhurikane (Starodávne rómske piesne inak) žijú každý inde a úplne odlišným spôsobom života, hudba, ktorú spolu vytvárajú, dýcha zjednotením a harmóniou. Nikto sa nikomu neprispôsobuje, nikto nikoho nepotláča. Pritom hrajú a spievajú jednu spoločnú hudbu. Šiesti neškolení rómski speváci, dvaja profesionálni hudobníci a jeden africký perkusionista.

Český hudobný kritik Petr Dorůžka o afterPhurikane napísal: „Kým rómska hudba sa často stáva predmetom rutinných, komerčne úspešných fúzií, autori tohto projektu sa vybrali nevychodenou cestou. Niektoré skladby majú charakter intímnej výpovede, iné sú komornými dialógmi medzi hlasmi a nástrojmi, ktoré sa aj v dnešnom veľmi členitom hudobnom svete stretávajú len vzácne.“

Koncerty afterPhurikane vzbudzujú nadšenú odozvu aj u chladného publika. Svojich fanúšikov si získali vo viacerých mestách na Slovensku, v Česku, v Luxembursku i v Belgicku.

Projekt bol nominovaný na hudobnú udalosť roka 2010 na Slovensku a umiestnil sa ako druhý.

 

Súčasťou projektu je aj dokumentárny film Cigarety a pesničky, ktorý zaznamenává týždenné stretnutie spevákov a hudobníkov, ktorí sa stretli v auguste 2009 v evanjelickom kostole vo Veľkom Slavkove, aby spolu nahrali CD afterPhurikane.

Bližšie informácie o CD & DVD afterPhurikane nájdete tuto.

 

 

Z histórie

Nebyť etnomuzikologického projektu Phurikane giľa, mnohí členovia afterPhurikane by sa neboli asi nikdy v živote stretli. Jana Belišová, autorka obidvoch projektov dlhé roky nahrávala v rómskych osadách na Slovensku staré clivé piesne, ktoré už mladá generácia nepozná. Popri pesničkových klenotoch objavila aj klenoty spevácke. Ich krása oslovila nielen ju, ale aj niekoľkých profesionálnych hudobníkov. A tak sa stretli ľudia a hudba rôznych kultúr v multietnickom a multižánrovom dialógu.

 

ponukový list – v PDF