facebook twitter myspace vimeo youtube

Cigánsky Bašavel 2013 – Návrat ku koreňom!

CiganskyBasavel2012_Fseved_10

Už po piatykrát máte možnosť spoznať originálnu rómsku kultúru a zároveň podporiť jej mladé talenty. Vo štvrtok 29. augusta od 11: 00 do 23:00 ožije hrad Červený Kameň pri obci Častá hudbou, výtvarným umením, divadlom, tancom, remeslami a dráždivou vôňou jedál.

Cigánsky Bašavel ponúka umelcov Rumunska, Ruska, Maďarska, Čiech i Slovenska. Amatérski i profesionálni umelci patria k špičke v oblasti pôvodnej rómskej hudby. Svoje umenie čerpali od rodičov a tí sa učili od svojich  rodičov a celej komunity. „Chceme sa vrátiť ku koreňom nášho prežívania i rómskej kultúry,“ tvrdí riaditeľka festivalu Cigánsky Bašavel Vladislava Dolníková.

Návrat ku koreňom

Pre tohoročných hostí Bašavelu je ich umenie rovnako prirodzené ako dýchanie. Základy sa učili doma. Mnohí prešli umeleckými školami i tvrdým drilom, ktorý k práci špičkového umelca patrí, základ však zostáva autentický. Ozdobou festivalu je Romafest, slávna rómska tanečná skupina z Transylvánie. Svetový úspech dosiahla programom Black fire. Flare Beas je autentická cigánska kapela z maďarsko-srbského pohraničia. Ich spev doprevádzajú mosadzné nádoby a drevené varešky. Parno graszt je čistá radosť z hudby. V preklade jej názov znamená biely kôň, v rómskej kultúre symbol čistoty a slobody. Nezabudnuteľný hudobník Július Bartoš – Šuka založil v roku 1953 rodinnú rómsku kapelu Bartošovci a tá si svoj jedinečný divoký štýl so živočíšnym naturelom uchovala dodnes.

CiganskyBasavel2012_Fseved_487Slovenský hudobník pôsobiaci v Čechách Mario Bihári  je tohoročným zbormajstrom pri tvorbe programu Divých makov a na festivale vystúpi aj so svojou skupinou  Bachtale Apsa. Gipsy Čáve – Jozef Kotlár a Róbert Rác sú nové talenty, ktoré sa preslávili skladbou Topolčianska zlatokopka. Nikola Dunková a jej brat Milan Dunka sa predstavia ako Gipsy Nicol. A nemôžu chýbať ani Bohémiens Barbory Botošovej, umeleckej vedúcej a dramaturgičky Divých makov. Ako prekvapenie kompilát vytvorený špeciálne pre tohoročný festival – Gipsy Bashavel – Sendreiovci, dvaja donskí kozáci a poľská umelkyňa – kontrabasistka a speváčka.

Sprievodný program

Na festivale sa zoznámite s tradičnými remeslami – pri práci uvidíte šikovné ruky kováčov a rezbárov. Ich výrobky si môžete kúpiť priamo na mieste. Chránená dielňa Čičava ponúkne drevené umelecké a úžitkové predmety do kuchyne aj na stenu. Rómovia boli uznávanými majstrami hlavne pri práci s kovom. Dokázali si poradiť s minimálnym množstvom nástrojov. Remeslo predkov dodnes nezabudli kováči z Dunajskej Lužnej , čo dokazujú svojimi svietnikmi, tepanými ružami a jemne vypracovanými ozdobnými predmetmi. Históriu pripomenie originálny kováčsky voz z roku 1860, ktorý bol plnohodnotnou pojazdnou kováčskou dielňou.  Máte jedinečnú príležitosť vyskúšať si prácu so žeravým kovom. Alebo radšej trocha mystiky? Veštenie je dávnou súčasťou rómskej kultúry. V stane veštice Judity, ktorá budúcnosť číta z cigánskych kariet, sa dozviete, čo vás čaká a neminie. Ste vítaní aj na divadelnom predstavení Divých makov, ktoré deti naštudovali s režisérkou Naďou Uherovou a hercom Ferom  Balogom. Tí najmenší milujú sedenie v košoch na historickom kolotoči, ktorý funguje na ručný pohon rovnako ako historické hračky, s ktorými sa hrali deti v časoch, keď rádio bolo novým vynálezom. Osviežiť sa môžete v čajovni  pri svetových i bylinných čajoch, drobných maškrtách či vodnej fajke. Kto by odolal vôni pečeného prasiatka, ktoré kuchári upečú pre vašimi očami, alebo iným pochúťkam podávaným v celom areáli hradu?

Nezabudnite navštíviť stan Divých makov. Nájdete tu suveníry, tričká, CD, ale hlavne informácie o ich práci. Stretnete tu talentované deti, ktoré dnes potrebujú vašu pomoc, ale možno už o pár rokov z niektorých budú hviezdy svetových javísk.

 

Workshopy

Objavte svoju tvorivosť na výtvarnom  workshope s výtvarníčkami Ivanou Šátekovou a Monikou Kováčovou a naučte sa tradičné rómske tance s Lacom Cmorejom, Credance  a deťmi z Divých makov.

 

Prečo  Cigánsky  Bašavel

CiganskyBasavel2012_Fseved_593Organizátorom podujatia je občianske združenie Divé maky. Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009. Poskytuje priestor pre vystúpenia progesionálnych a amtérskych rómskych umelcov a predstavuje talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky. Výťažok zo vstupného pomáha vytvárať novú vzdelanú rómsku generáciu.

 

 

Nezabudnite si obliecť pestré oblečenie, v ktorom sa dobre tancuje a ľahko dýcha!

 

 

 

Leave a Reply